A vezetői magány: A felelősség súlya
„Uneasy lies the head that wears a crown” – írta Shakespeare a IV. Henrikben. Miközben a világ nagyrészt túllépett a koronák viselésén, a nyugtalanság, amiről a drámaíró beszél, ma is olyan igaz, mint a királyok és királynők idejében. Sok vezetőt meglep és bizonytalanná teszi a magánnyal, az elszigeteltséggel való küzdelem.
Ebben segíthet a coaching, az executive vagy a vezetői coaching. Alább részletesen kifejtem, hogy miben és hogyan segíthet.
A vezetői felelősség hatalmas terhet jelent, ami az elszigeteltség egyik fő forrása. A vezetők vállán nyugszik a döntéshozatal súlya, a szervezet sikere vagy kudarca, valamint a beosztottak jólléte. Ezen felelősségek gyakran azt eredményezik, hogy a vezetők nem tudják megosztani dilemmáikat és aggodalmaikat senkivel. Ez az elszigeteltség súlyosbíthatja a stresszt és a kiégést.
Ilyen helyzetekben egy coach (egy felsőszintű vezető, aki már megküzdött ilyen és hasonló helyzetekkel) bevonása rendkívül hasznos lehet, hiszen támogatást és objektív visszajelzést nyújt, segítve a vezetőt abban, hogy jobban megbirkózzon a felelősséggel és az izolációval.
A coaching támogatást és perspektívát nyújt, segít a stressz kezelésében és a döntéshozatali képességek javításában, valamint bizalmas környezetet biztosít a problémák megosztásához és megoldásához. A CoachLab speciális vezetőfejlesztő és vezetői magányt csökkentő coaching szolgáltatásokat kínál, amelyek lehetőséget biztosítanak a vezetők számára, hogy bizalmasan beszélhessenek kihívásaikról és megoldásokat találjanak problémáikra.
Nem vagyunk egyedül a vezetői elszigeteltséggel magánnyal kapcsolatos problémáinkkal, bár tudom ez senkit nem vigasztal.
Az elszigeteltség és a magány nem csak a mi vezetői küzdelmünk, hanem közismerten az amerikai elnökök egyik legnagyobb küzdelme is. Még az indulatos Andrew Jackson elnök is a munkába állását követő négy hónapon belül panaszkodott az elszigeteltségre.

Tartalomjegyzék
A Harvard Business Review 2012-ben arról számolt be, hogy a CEO-k több mint fele magányosságot érez szerepében, és többségük úgy találta, hogy ez negatívan befolyásolta a teljesítményüket, az emberekhez, munkatársakhoz való viszonyukat és a személyes jóllétüket is.
Ma, ha beütjük a „vezetői magány” kifejezést a Google-be (magyarul is önmagában!), több mint 500 000 találatot kapunk, és több mint 100 000-et a Bing keresésből… Úgy tűnik, vezetőként egyikünk sincs egyedül a magányával.
A magány nem azonos az egyedülléttel! Gyakran meglepő a vezetők számára, hogy azok, akiket a legtöbben vesznek körül (elnökök, CEO-k, üzleti vezetők) sokszor küzdenek a magánnyal. Attól még, hogy mások körülvesznek, nem szűnik meg a magányosság érzése.
Az MIT professzora, Sherry Turkle – Alone Together* című könyve új hipotézist állított fel: annak ellenére, hogy „összekötöttebbek” vagyunk, mint valaha, sokan közülünk jobban küzdenek a magánnyal, mint korábban bármikor. Akkor is, ha vitatható a feltételezés, kevesen érvelhetnek azzal, hogy a technológia azonnali hozzáférést biztosító jellege felszámolta a magányosságot.
A vezetők egyedülálló kockázatnak vannak kitéve a magány szempontjából. Kevesebb olyan ember van, aki megértené azokat az egyedi kihívásokat, amelyekkel egy szervezet vezetése jár. Azok pedig, akik megérthetnék ezt az egyedi terhet, gyakran annyira el vannak foglalva a saját vezetői útjukkal, hogy nem tudnak átfogó rálátást nyújtani.
Ismerjük el a magányt! A vezetői magány felszámolásának megkísérlése olyan, mintha eldöntenénk, hogy nem fizetjük ki a számláinkat. Egy ideig úgy tehetünk, mintha minden rendben lenne, de előbb-utóbb mindig utolér.
Mind a magánnyal küzdő vezetőkkel való munkám, mind a saját gyakori magányérzetem alapján tudom, hogy a magány elég rosszul érzékelhető.
Azt is tudom azonban, hogy ez nem olyasmi, amit feltétlenül orvosolni kell. A vezetői magányérzet legalább három dologra utal:
- Képes érzései felvállalására és elismerésére.
- Nem minden munkatárssal vagy beosztottal alakít ki szoros barátságot (és nem is kell).
- Felismerjük, hogy emberek vagyunk.
A fenti három mind a kiváló vezetés pozitív attribútuma, nem kell „megjavítani” őket. Az alkalmi magány a vezetés velejárója, különösen, ahogy a befolyás nő.
Minden pár hónapban van egy 2-3 napos magányos időszakom. Ilyenkor már megtanultam, hogy el kell ismernem ezt magamnak, és beszélek róla egy barátommal, coachommal vagy szupervizorommal, aki nem próbál megjavítani. Pusztán az elismerés is új perspektívát ad, még ha időnként továbbra küzdök is.
Találj növekedési lehetőséget a magányban! Bár a magány küzdelmekkel és szomorúsággal jár, az ajtót is kitárhatja egy új ötlet, lehetőség vagy változás előtt. Ha merjük magunkba fordulni, amikor a magány elér, csodálatos munkák születhetnek ebből az időszakból.
William Bridges – Transitions* című könyvében rámutat, hogy a magány különösen kihívást jelent az átmeneti időszakokban (ami jóval tágabb, mint csak az állás váltások). Így ír:
„A modern világban az átmenet egyik nehézsége, hogy elvesztettük az értékét annak az üres térnek a folytonosságban. Számunkra az ‘üresség’ csupán a hiány jelképe. Így amikor olyan fontos dolgok hiányoznak, mint a kapcsolatok, a cél és a valóság, megpróbálunk olyan módokat találni, amelyekkel minél gyorsabban pótoljuk ezeket a hiányzó elemeket.” (133.o.)
Arra buzdítjuk a vezetőket, ne próbálják betölteni az üresség érzését, hanem fedezzék fel, mit tanulhatnak belőle. Az ilyenkor fenntartott idő az elmélkedésre, írásra, olvasásra segíthet olyan perspektívát elérni, amely a tárgyalóteremben sosem nyílna meg.
A Vezetői Magány Csökkentése Coaching Segítségével
A vezetői magány gyakran abból fakad, hogy a vezetők nem tudják megosztani gondolataikat és problémáikat sem más vezetőkkel, sem beosztottjaikkal. Ez az elszigeteltség nemcsak a mentális egészséget terheli meg, hanem negatívan befolyásolja a döntéshozatali képességeket és a munkahatékonyságot is. Egy megfelelő coach bevonása segíthet a helyzeten, hiszen külső támogatást és perspektívát nyújt. A CoachLab speciális vezetőfejlesztő és vezetői magányt csökkentő coaching szolgáltatásokat kínál, amelyek lehetőséget biztosítanak a vezetők számára, hogy bizalmasan beszélhessenek kihívásaikról és megoldásokat találjanak problémáikra.
A Vezetői Felelősség és Magány Kapcsolata
A vezetői felelősség szintén hatalmas terhet jelent, ami a vezetői magány egy másik fő forrása. A vezetők vállán nyugszik a döntéshozatal súlya, a szervezet sikere vagy kudarca, valamint a beosztottak jólléte. Ezen felelősségek gyakran azt eredményezik, hogy a vezetők nem tudják megosztani dilemmáikat és aggodalmaikat senkivel, mert attól tartanak, hogy gyengének vagy inkompetensnek tűnnek. Ez az elszigeteltség súlyosbíthatja a stresszt és a kiégést.
Keressen olyan társakat, akik átérzik a helyzetét!
A vezetőkhöz hasonlóan az emberek gyakran úgy próbálják „megjavítani” a magányt, hogy olyan emberek közé mennek, akik elfeledtetik velük azt. Bár ez átmenetileg működik, gyakran gyökerestül hagyja hátra a magány mélyebb okait, ami a „together alone” („együtt de magányosan”) hosszú távú tapasztalatához vezet – csakúgy, mint Turkle könyvében.
Ahelyett, hogy embercsoportokba merülnénk, inkább olyan üzleti és személyes kapcsolatokat érdemes kialakítani másokkal, akik együtt tudnak örülni velünk a jó időkben, és bátorítanak a magány vagy más vezetői kihívások során az önvizsgálatra. Óvakodjunk azoktól, akik „megjavítani” akarnak – valószínűleg csak a mi kényelmetlenség érzésünktől szeretnének elszakadni és önmaguk megnyugtatására próbálkoznak minket „jobbá tenni”. De ez mindenkinek a saját döntése, lehet hogy van akinek az ilyen jellegű beszélgetés segít. Nekem biztosan nem.
A fentieknek egyik legjobb proaktív módja egy mastermind csoport vagy mentorkapcsolat kialakítása. Én gyakran veszek részt egy üzleti mastermindban, ami engem és a többi résztvevőt is a földön tart. A siker kulcsa ezekben, hogy még azelőtt be kell fektetni ebbe a kapcsolatba, mielőtt igazán szükségünk lenne rá.
További Fontos Gondolatok a magány vagy a Vezetői Izoláció Kezeléséről
A vezetők számára az elszigeteltség érzésének „leküzdése” számos módszerrel lehetséges. Az egyik leghatékonyabb módja a támogató hálózatok kialakítása, ahol biztonságosan megoszthatják gondolataikat és érzéseiket hasonló helyzetben lévőkkel.
Az önfejlesztés és a folyamatos tanulás szintén hozzájárulhat a mentális egészség megőrzéséhez. Az empátia és a közösségépítés erősítése a munkahelyen segít a pozitív légkör megteremtésében, ami csökkenti az elszigeteltség érzését.
Egy másik fontos szempont a rendszeres önreflexió és az önismereti gyakorlatok bevezetése, amelyek segíthetnek a vezetőknek jobban megérteni saját érzéseiket és reakcióikat. Az ilyen gyakorlatok révén a vezetők jobban felismerhetik, mikor van szükségük segítségre és támogatásra. Ebben akár a cégnél levő belső coachok (ha van ilyen coach pool a cégnél), de akár külső coachok is segíthetnek.
Ezen kívül a mentálhigiénés szakemberek, például pszichológusok és tanácsadók bevonása szintén hatékony lehet a stressz és az elszigeteltség kezelésében. Ezek a szakemberek szakmai segítséget nyújtanak, amely lehetővé teszi a vezetők számára, hogy jobban kezeljék mentális egészségüket.
A munka és a magánélet egyensúlyának fenntartása szintén elengedhetetlen. A vezetőknek időt kell szánniuk a pihenésre és a szabadidős tevékenységekre, hogy feltöltődjenek és megőrizzék fizikai és mentális egészségüket. Minden jó, ami minket kikapcsol. 🙂
Az önkéntes tevékenységekben való részvétel és a közösségi szerepvállalás is segíthet a vezetőknek abban, hogy új perspektívákat nyerjenek és érezzék, hogy részei egy nagyobb közösségnek. Az ilyen tevékenységek nemcsak kikapcsolódást nyújtanak, hanem lehetőséget is adnak a kapcsolatok építésére és a társadalmi hozzájárulás érzésének megtapasztalására.
Ezek a stratégiák és módszerek segíthetnek a vezetőknek abban, hogy hatékonyabban kezeljék az elszigeteltség érzését és javítsák általános jóllétüket, valamint szakmai hatékonyságukat.
A vezetői magány: Hogyan küzdjenek meg a cégvezetők ezzel a kihívással?
Vezető coaching – A megoldás a vezetői magány ellen?
A magány az elnökök és top vezetők egyik legnagyobb kihívása.
A Harvard Business Review adatai szerint a cégvezetők fele küzd ezzel a problémával, ami rontja a teljesítményüket is.
De még mi okozza a vezetők magányát?
A hatalom árnyoldala, hogy bizonyos információk csak a vezetőnél futnak össze. Ez óhatatlanul elszigeteli őt a csapattól. Emellett személyes, kényes döntéseket kell meghoznia, ami tovább növeli a távolságot. Sherry Turkle elmélete szerint a fokozott digitális kapcsolatokkal paradox módon nőhet is a magányérzet.
Mit tegyünk, ha magányosnak érezzük magunkat vezetőként?
Elsőként ismerjük el és értékeljük magát az érzést, ne akarjuk „kijavítani”. Tanulságos megállni, elmélyülni, visszahúzódni időnként. A magány gyakran kreatív erő forrása is lehet!
Esettanulmányok bizonyítják:
A vezetőfejlesztés és legalább így a vezetői coaching vagy cégvezetői coaching hatékonyan segíthet leküzdeni a vezetői magányt.
A CoachLab vezetői coachaként és felsővezetői tanácsadóként gyakran találkozom ezzel a kihívással ügyfeleimmel. Coaching segítségével feltárjuk a gyökereket, és közösen találjuk meg az ő személyes, működő megoldásukat a magány kezelésére. Sikeres vezetők nem kerülik, inkább aktívan küzdenek a problémával.
Én magam is többször tapasztaltam már a vezetői elszigetelődést pályám során. Megtanultam elfogadni és értékelni ezeket az időszakokat is, támogató kapcsolatokat kiépíteni. Ma már tudom, hogyan használjam fel a magányt pozitív erőként.
A vezetői magány olykor elkerülhetetlen útitárs. A legfontosabb, hogy ne szenvedjünk tőle, hanem akár coach vagy pszichológus, vagy egyéb segítő szakember segítségével kezeljük tudatosan, és állítsuk az oldalunkra. Akkor vezetői fejlődésünk sem fullad magányba.
Ehhez kínáljuk coach- és mentorprogramok széles palettáját az egyénre szabott vezetőfejlesztés jegyében. Vegye fel velünk a kapcsolatot, ha Ön is aktívan szeretne küzdeni a vezetői kihívások és a magány ellen!
Javaslatok a Vezetői Magány Ellen
- Coaching és Vezetői Coaching: Egy coach támogatást és objektív visszajelzést nyújt, segítve a vezetőt a problémák megoldásában és a stressz kezelésében. A CoachLab speciális vezetőfejlesztő és vezetői magányt csökkentő coaching szolgáltatásokat kínál.
- Mentorprogramok: Tapasztalt vezetők mentorálhatják a fiatalabb vezetőket, megosztva tapasztalataikat és tanácsaikat.
- Hálózatépítés: Rendszeres találkozók és konferenciák más vezetőkkel, amelyek során tapasztalatokat és ötleteket cserélhetnek.
- Vezetői Támogató Csoportok: Kisebb csoportokban történő rendszeres megbeszélések, ahol a vezetők biztonságos környezetben oszthatják meg kihívásaikat és megoldásaikat.
- Önismereti Tréningek: Az érzelmi intelligencia és önismeret fejlesztése, amely segít a vezetőknek jobban megérteni és kezelni saját érzéseiket és reakcióikat.
- Kommunikációs Készségek Fejlesztése: A nyílt és őszinte kommunikáció elősegítése a munkahelyi kapcsolatok erősítésében. Tréningek és workshopok segíthetnek ezen készségek fejlesztésében.
- Munka és Magánélet Egyensúlya: Az egészséges egyensúly fenntartása csökkenti a stresszt és növeli a mentális jólétet. Pihenés, szabadidős tevékenységek és családi idő fontos szerepet játszanak ebben.
- Szakmai Segítség Igénybevétele: Coachok, pszichológusok és tanácsadók bevonása, akik segíthetnek a mentális egészség megőrzésében.
- Visszajelzési Rendszerek: Rendszeres visszajelzések és értékelések bevezetése, amelyek segítenek a vezetőknek megérteni munkájuk hatását és lehetőségeiket a fejlődésre.
- Önkéntesség és Közösségi Szerepvállalás: Aktív részvétel közösségi és jótékonysági tevékenységekben, ami segíthet a vezetőknek kiszakadni a mindennapi rutinból és új perspektívát nyerni.
Ön hogyan kezelte a magányt?
Milyen tanulságokat szűrt le a magány kezeléséből?
Csatlakozzon a beszélgetéshez.
Írja meg nekünk üzenetben,
vagy kommentálja cikket alább.
Gyakran feltett kérdések a vezetői magánnyal kapcsolatban
Miért érzik magukat magányosnak olyan sokan a vezetők közül?

A vezetők gyakran egy belső, elszigetelt pozícióba kerülnek a szervezeten belül. Olyan információkhoz férnek hozzá, amelyeket nem oszthatnak meg bárki mással, emellett sok személyes, kényes döntést is egyedül kell meghozniuk. Ez óhatatlanul egy magányos élményhez vezet.
Milyen tünetei lehetnek a vezetői magánynak?

A leggyakoribb tünetek a magány érzetén túl az állandó elszigeteltség és visszahúzódás élménye, nehézségek mély, személyes kapcsolatok kialakításában a kollégákkal, valamint a döntéseik folyamatos megkérdőjelezése mások által.
Ártalmas lehet a vezető számára a magány érzése?

A vezetői magány önmagában nem feltétlenül ártalmas vagy kerülendő jelenség. Azonban ha elhúzódik és nem kezeljük megfelelően, negatív hatással lehet az önbizalomra, döntéshozatalra és teljesítményre is hosszú távon.
Hogyan lehet megelőzni vagy kezelni a vezetői magányt?

A legfontosabb a magány tudatos elismerése és nem elfojtása. Emellett létfontosságú támogató kapcsolatok, mentori viszonyok, mastermind csoportok kialakítása. Ezek egyfajta ellensúlyt képezhetnek. Vezetői coaching is hatékonyan segíthet a helyzet tudatos kezelésében.
Lehet-e pozitív szerepe is a magánynak egy vezető számára?

Igen, a magány érdekes módon kreatív erőforrás is lehet, ha megfelelően használjuk. Az átmeneti időszakok, visszavonulások alkalmat adhatnak az elmélyülésre, új perspektívák megtalálására, melyekre a nyüzsgő hétköznapok kevéssé adnak lehetőséget. Érdemes ezt is kiaknázni.