Jól érzed magad a munkahelyeden? Hogyan segíthet a karrier coaching a munkahelyi elégedettség növelésében?
Miért fontos megvizsgálni, hogy jó helyen vagy-e?
Mindannyian eltöltünk naponta legalább nyolc órát a munkahelyünkön, vagy a mai helyzetekhez igazítva lehet, hogy helyesebben fogalmazok úgy, ha azt írom, hogy a munkánkban vagy a munkánkkal (Home office…).
Ennyi idő alatt rengeteg minden történik: határidők, megbeszélések, közös ebédek, és nem utolsósorban kollégákkal való online vagy személyes együttműködés.
Te elgondolkodtál már azon, hogy valóban jó helyen vagy-e? Vajon tényleg élvezed a munkádat, a feladataidat, a kollégáiddal való kapcsolatot? Vagy inkább csak a napi rutin sodor előre?
El coaching profesional pontosan ezeket a kérdéseket veti fel és feszegeti. Segít abban, hogy felismerd, mi okoz örömöt a munkádban, mi az, ami igazán motivál, és ha szükséges, hogyan találhatod meg a számodra ideális karrierutat. De ne szaladjunk ennyire előre, nézzük meg részletesebben, hogyan is segíthet a coaching abban, hogy eldöntsd: jó helyen vagy-e!
Hogyan határozható meg, hogy elégedett vagy-e a munkáddal?
A munkahelyi elégedettség összetett kérdés. Sokszor nem egyszerűen arról van szó, hogy szereted-e a munkádat, hanem hogy a körülmények, a kollégák, a cégkultúra, a fejlődési lehetőségek mind-mind passzolnak-e hozzád. Néha előfordulhat, hogy bár a feladataidat élvezed, a csapatodban való kommunikáció nem gördülékeny, vagy éppen a vezetői stílus az, ami visszatart. Máskor épp ellenkezőleg: a csapat fantasztikus, de a pozíciód már nem ad elég kihívást.
Egy alkalommal egy ügyfelemmel dolgoztam, aki vezető beosztásban volt egy multinacionális cégnél. Jól érezte magát a munkájában, élvezte a kihívásokat, azonban a saját szintjén lévő vezetőkkel való kapcsolata feszült volt. Elmondása szerint, bár a feladatai kiválóan illeszkedtek a képességeihez, és a saját csapatával harmonikus volt a viszonya, a vezetői csapatban nem találta meg a közös hangot. Mivel ez egyre több stresszt és frusztrációt okozott neki, végül úgy döntött, hogy coachhoz fordul. A közös munka során kiderült, hogy nem a szakmai részben, hanem a vezetői kommunikáció és hatáskörök kezelésében érdemes változtatni. Miután erre fókuszáltunk, képes volt nyitottabban kommunikálni a többi vezetővel, és végül nemcsak a kapcsolatuk javult, de a saját pozíciójában is magabiztosabbá vált.
Milyen kérdéseket érdemes feltenned magadnak?
- Élvezed a napi feladataidat? – Ha gyakran érzed unalmasnak vagy túlterhelőnek a munkát, az intő jel lehet.
- Milyen a kapcsolatod a kollégákkal? – A munkahelyi kapcsolatok jelentős mértékben befolyásolják a munkakedvedet és a teljesítményedet.
- Van fejlődési lehetőség a pozíciódban? – Egy bizonyos ponton mindenki vágyik arra, hogy előrébb lépjen, fejlődjön. Ha ezt a lehetőséget nem látod, könnyen megrekedhetsz.
- Hogyan érzed magad a munkahelyi környezetben? – A cégkultúra, a csapatmorál és a környezet mind-mind befolyásolhatják, hogy mennyire érzed otthonosan magad.
Miért érdemes karrier coachhoz fordulni?
A karrier coaching célja, hogy rávilágítson a saját belső erőforrásaidra, motivációidra és segítsen megtalálni azokat a megoldásokat, amelyekkel elégedettebb lehetsz a munkádban. A coaching során lehetőséged nyílik mélyebb önismeretre, saját céljaid tisztázására, és olyan stratégiák kialakítására, amelyekkel elérheted a vágyaidat.
Élethelyzetek, amikor a karrier coaching különösen hasznos lehet:
- Munkahely váltás előtt állsz, de bizonytalan vagy.
Egy ügyfelem már több évek dolgozott egy középvállalkozásnál, de úgy érezte, hogy valami hiányzik a munkájával, munkahelyével kapcsolatban. Bár többször is felmerült benne a váltás gondolata, a munkahelyi stabilitás és a csapat iránti elköteleződés visszatartotta. Egy hosszabb coaching folyamat során kiderült, hogy nem is munkahely váltására van szüksége, hanem arra, hogy új feladatokat, kihívásokat találjon a meglévő pozícióján belül. Ennek köszönhetően nem hagyta el a céget, hanem egy új projekt vezetésébe kezdett, amellyel új lendületet kapott. - Pozícióváltás cégen belül, amihez vezetői kompetenciák fejlesztése szükséges.
Vezetőként az ember gyakran kerül olyan helyzetbe, amikor a szakmai tudás kevésbé fontos, mint az emberek közötti kapcsolatok irányítása. Egyszer egy frissen kinevezett vezető keresett meg, akit a csapata nem fogadott el. Bár ő szakmailag kiválóan teljesített, a csapat morálja romlott. Ő szerencsére érezte, hogy ehhez a feladathoz segítségre van szüksége. A HR osztály javaslatára és segítségével coachhoz fordult. Rám talált és elkezdtünk dolgozni. A coaching során kiderült, hogy a kommunikációs stílusán érdemes változtatni: a direkt utasítások helyett a bevonó, kérdező, támogató megközelítéssel sokkal hatékonyabban tudott együttműködni a csapattagokkal, ami rövid időn belül pozitív hatással volt a teljesítményre is mind személyes mind pedig csoportszinten. - Úgy érzed, hogy kiégtél, és nem találod a motivációdat.
Az egyik leggyakoribb probléma a munkahelyi kiégés. Ilyenkor gyakran úgy érezzük, hogy nem számít mit csinálunk, nem találjuk meg a helyünket, nem kapunk visszajelzést, és az egész munkahelyi lét súlytalanná válik. Egy másik ügyfelem, ezzel küzdött, és a coaching során abban támogattam, hogy újra felfedezze azokat a feladatokat és projekteket, amelyek korábban örömöt okoztak neki. Az újonnan kialakított munkastruktúra és a munka-magánélet egyensúly javítása segített számára újra megtalálni a motivációját, küzdeni a kiégés ellen, sőt leküzdeni és felismerni azt a későbbi meilőbbi megelőzés sikeréért.
Mit tehetsz, ha nem érzed jól magad a munkahelyeden?
Az első lépés a probléma felismerése. Sokszor nem is tudjuk pontosan megfogalmazni, mi az, ami bánt, vagy miért nem érezzük jól magunkat, miért megyünk be vonakodva a munkahelyünkre és miért igyekszünk mielőbb szabadulni onnan. Ilyenkor érdemes leülni például egy coachcsal és egy őszinte beszélgetés keretében feltárni a belső mozgatórugókat. Lehet ez a coach un vállalati belső coach, amennyiben van ilyen a cégnél. Azonban ha ilyen lehetőség még nem áll rendelkezésre a munkahelyünknél, akkor egy külső coach vagy külső coaching cég tökéletes segítség lehet.
Saját példám egy vezetői dilemmára:
Nem sokkal ezelőtt, amikor még magam is felsővezetőként dolgoztam, a feladataimat imádtam és jó, eredményes és hatékony voltam abban amit csináltam, s ez igaz volt az általam vezetett csapatokra, munkatársakra is, de a vezetői csapattal nem mindig találtam meg a közös hangot.
Emlékszem, hogy a heti vezetői megbeszéléseken gyakran feszült volt a légkör, mert másképp láttuk a prioritásokat. Egy idő után ez jelentősen befolyásolta a saját teljesítményemet is, hiszen nem éreztem azt, hogy valódi csapatmunkáról van szó. Láttam, hogy magamnak is, de főként vezetőtársaimnak van mit fejlődniük.
Úgy döntöttem, hogy megteszem a kezdő lépést a magam vonatkozásában és coachhoz fordulok.
A Coachcsal nem azon szerettem volna dolgozni, hogy mások hogy fejlődhetnének, hanem azok, hogy én magam hogy lehetek jobb és érhetek el naygobb hatékonyságot és sikert a többi vezetőtársammal történő együttműködések mentén. Sok hasznos és később fejleszthető területet sikerült feltárni, egyben arra is rájöttem, hogy a saját kommunikációs stílusomon is tudok finomítani, illetve asszertíven és határozottabban képviselni a nézőpontomat.
A coachingnak köszönhetően sikerült megváltoztatnom a kapcsolatokat és sokkal hatékonyabbá vált az együttműködésünk a vezetői csapaton belül. Persze idő közben őket is bevontam egy coaching folyamatba, ahol a coachok velük és az ő kommunikációjukon is és a motivációjukon, sőt lojalitásukon sikerült sokat javítani.
Ma már rengeteg valós munkatapasztalattal a hátam mögött segítek vezetőknek, kereskedőknek és olyanoknak, akik a karrierük javításán, vagy egy más, új karrierút kiépítésén gondolkodtak, majd később dolgoztak nagy sikerrel, eredményekkel és elégedettséggel.
A coaching hatása a munkahelyi elégedettségre – statisztikák és kutatások
HR statisztikák szerint azok az alkalmazottak, akik elégedettek a munkájukkal, 17%-kal produktívabbak és 21%-kal nagyobb lojalitást mutatnak a cég iránt. Egy 2021-es Gallup felmérés* szerint a munkahelyi elkötelezettség szintje jelentős mértékben növekszik, ha a munkavállalók rendszeres coach támogatást kapnak. Azoknál a vállalatoknál, ahol coaching kultúrát alakítottak ki, az alkalmazottak 70%-a érzi úgy, hogy elismerik és támogatják a fejlődésüket, szemben a coaching nélküli vállalatok 40%-ával.
Tényező | Coaching támogatással | Coaching nélkül |
---|---|---|
Munkahelyi elégedettség | 85% | 60% |
Munkavállalói lojalitás | 70% | 45% |
Produktivitás növekedése | 17% | 8% |
Ezek a számok jól mutatják, hogy a coaching nemcsak az egyének, hanem a szervezetek számára is kifizetődő befektetés.
Hogyan segít a karrier coaching a megfelelő döntés meghozatalában?
A coaching során az ügyfél lehetőséget kap arra, hogy mélyebben megismerje saját igényeit, vágyait, és felismerje azokat az akadályokat, amelyek megakadályozzák a teljes elégedettséget. Egy coach támogatásával olyan kérdéseket és nézőpontokat is megvizsgálhat, amelyekre egyedül talán nem is gondolt volna.
A folyamat végén az ügyfél nemcsak azt tudja pontosan, hogy miért nem érzi jól magát a jelenlegi helyén, de konkrét lépéseket is tehet annak érdekében, hogy változtasson ezen. Ez lehet új kommunikációs módszerek kipróbálása, önfejlesztés, új feladatok vállalása, esetleg egy teljes munkahelyváltás.
Tehát
Ha bármikor is felmerült benned a kérdés, hogy jó helyen vagy-e, érdemes elgondolkodni a coaching profesional lehetőségén. Lehet, hogy csak egy kis iránymutatásra van szükséged, hogy újra megtaláld a motivációdat, vagy éppen nagyobb lépések megtételére van szükség, mint például egy új karrierút kijelölése.